Termoizolacja Warszawa - Termoizolacja fundamentów

Koszt posadowienia budynku zależy w głównej mierze od rodzaju wybranego fundamentu ( ława fundamentowa, płyta stropowa, fundament punktowy lub nawet palowy ) oraz grubości i doboru materiału do termoizolacji fundamentów.

Bez fundamentu nie ma budynku – termoizolacja Warszawa

Płyty fundamentowe lub stropowe są prawie zawsze stosowane w przypadku większych, bardziej wymagających obiektów. Płyta stropowa budynku mieszkalnego ma zazwyczaj grubość od 30 cm do 40 cm. Zaletami płyty stropowej są płytki wykop, mniej szalunków, uproszczone zbrojenie, szybsza realizacja i bardziej równomierne osiadanie. Lepiej sprawdzają się w mniej stabilnym terenie i pozwalają na lepszą ochronę termiczną budynku.

Ogólne informacje o izolacji obwodowej – termoizolacji fundamentów

Izolacja piwnicy wraz z płytą stropową nazywana jest izolacją obwodową. Zapobiega tworzeniu się wilgoci w piwnicy i zapobiega wychłodzeniu domu od dołu. W dłuższej perspektywie można w ten sposób zaoszczędzić koszty ogrzewania i energię.

Termoizolacja Warszawa – ochroń swój dom i zaoszczędź na ogrzewaniu i energii

Wyraźną zaletą termoizolacji fundamentów od zewnątrz w porównaniu z wewnętrzną jest to, że punkt rosy jest lepszy. W przypadku izolacji wewnętrznej wilgoć może gromadzić się między izolacją a ścianą piwnicy. Przy termoizolacji fundamentów piwnicy z zewnątrz jest to bardzo mało prawdopodobne.

Właściwości izolacji obwodowej – termoizolacja fundamentów Warszawa

Termoizolacja fundamentów jaką wykonujemy na terenie miasta Warszawa i w okolicach musi nie tylko wytrzymać zimno, ale także wilgoć. Podlega również stałemu naciskowi gleby, rosy i wód gruntowych; zimą mogą wystąpić dodatkowe mrozy. Z tego powodu bardzo ważny jest dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych.

Termoizolacja fundamentów zapobiega wszelkiej wymianie wilgoci – Warszawa

Z jednej strony zapobiega to tworzeniu się pleśni pod wpływem wilgoci z zewnątrz, z drugiej strony wilgoć wytworzona wewnątrz nie może uciec. Przed zamontowaniem termoizolacji fundamentów należy upewnić się, że pomieszczenia piwniczne są odpowiednio wentylowane i aby możliwe było odprowadzenie wilgotnego powietrza.

Tak stosuje się termoizolację fundamentów

Termoizolacja fundamentów jest złożona i należy ją montować bardzo ostrożnie. W żadnym wypadku nie zaleca się samodzielnej instalacji izolacji. Aby odpowiednio zaizolować fundamenty domu czy piwnicę od zewnątrz, należy wykonać kilka kroków roboczych:

 • Najpierw trzeba odkopać ziemię (w przypadku starych budynków wykopuje się rów wzdłuż ściany fundamentowej).
 • Rodzaj izolacji zależy od sposobu użytkowania piwnicy (na przykład pralnia miałaby więcej wilgoci niż salon).
 • Ściana jest czyszczona, a pęknięcia wypełniane.
 • Ściana musi wtedy całkowicie wyschnąć.
 • Zaprawa jest rozprowadzana między fundamentem a ścianą.
 • Ściana jest pomalowana podkładem bitumicznym i pokryta warstwą izolującą.
 • Przykleja się kilka warstw membran barierowych klejonych lub membran z tworzywa sztucznego.

Na koniec montowane są płyty izolacyjne (np. XPS , EPS , szkło piankowe ).

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Zalety termoizolacji fundamentów – Warszawa

W zasadzie termoizolacja fundamentów nie ma tak naprawdę wad. Jedynym minusem jest to, że instalacja w istniejących budynkach jest bardzo złożona i dlatego zazwyczaj bardzo droga. Jej zalety są jednak bardzo praktyczne, a koszty ogrzewania czy naprawy fundamentów w przypadku jej braku znacznie przewyższają koszt jej instalacji. Oto zalety termoizolacji fundamentów:

 • zmniejsza koszty ogrzewania ,
 • chroni środowisko,
 • bardzo tanie dla nowych kompilacji.

   

Materiały izolacyjne jakie stosuje się do termoizolacji fundamentów

Do ocieplenia od zewnątrz można zastosować następujące materiały:

 • szkło piankowe,
 • ekstrudowana pianka polistyrenowa (XPS),
 • sztywna pianka polistyrenowa (EPS).

   

Te materiały izolacyjne są bardzo odporne na ciśnienie, izolujące i odporne na wilgoć. Ponadto nie ulegają rozkładowi i dlatego mogą być używane przez długi czas. W przeciwieństwie do XPS i EPS szkło piankowe jest niepalne. Twarda pianka Pur nie nadaje się do izolacji zewnętrznej.

Termoizolacja fundamentów budynków nowych i starych – Warszawa

W nowym budynku termoizolacja fundamentów w Warszawie jest znacznie łatwiejsza niż w starym budynku. Izolacja jest następnie montowana bezpośrednio po wykonaniu konstrukcji piwnicy. Należy zauważyć, że ciężar całego domu spoczywa na izolacji pod płytą stropową. Dlatego musi być tutaj użyty bardzo stabilny i stabilny materiał.

Sprawa się komplikuje, jeśli chodzi o termoizolację fundamentów starych budynków. Aby dodać izolację do starszego domu, pierwszym krokiem jest wykopanie ziemi wokół domu. Jeśli ściany są zawilgocone, należy najpierw znaleźć i wyeliminować przyczynę zawilgocenia. Płyta stropowa nie może być następnie izolowana od zewnątrz.

ocieplenie ścian